عضویت ایران در بریکس و مشارکتی که صورت خواهد گرفت

دعوت از ایران برای عضویت در برجام که رئیس جمهور آفریقای جنوبی در نشست ژوهانسبورگ پیشنهاد کرد، دستاورد مهمی برای جمهوری اسلامی ایران برای ادامه چندجانبه گرایی و مشارکتی است که از این پس ایجاد خواهد شد. به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری سنور، شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی از روز سه شنبه ۳۱ مردادماه […]

دعوت از ایران برای عضویت در برجام که رئیس جمهور آفریقای جنوبی در نشست ژوهانسبورگ پیشنهاد کرد، دستاورد مهمی برای جمهوری اسلامی ایران برای ادامه چندجانبه گرایی و مشارکتی است که از این پس ایجاد خواهد شد. به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری سنور، شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی از روز سه شنبه ۳۱ مردادماه […]

دعوت از ایران برای عضویت در برجام که رئیس جمهور آفریقای جنوبی در نشست ژوهانسبورگ پیشنهاد کرد، دستاورد مهمی برای جمهوری اسلامی ایران برای ادامه چندجانبه گرایی و مشارکتی است که از این پس ایجاد خواهد شد.
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری سنور، شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی از روز سه شنبه ۳۱ مردادماه به مدت سه روز میزبان پانزدهمین نشست سران گروه بریکس و همچنین نشست بریکس پلاس بود. که در آن رهبران ۷۰ کشور جهان به نشست بریکس پلاس دعوت شدند. سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی روز پنجشنبه دوم سپتامبر اعلام کرد که شش عضو جدید شامل ایران، آرژانتین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و اتیوپی به این گروه دعوت شده اند.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز در این رابطه اعلام کرد: آرژانتین، ایران، عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و اتیوپی اعضای جدید بریکس خواهند بود و در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۲۴ (۱۱ ژانویه ۱۴۰۲) به عضویت کامل در خواهند آمد.

بریکس از پنج اقتصاد بزرگ در حال ظهور، یعنی برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شده است. وزرای خارجه چین، هند، برزیل و روسیه برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با یکدیگر دیدار کردند و اولین نشست رسمی سران این گروه در سال ۲۰۰۹ در روسیه برگزار شد.آفریقای جنوبی نیز در سال ۲۰۱۰ به شورای تجارت این گروه پیوست و در سال ۲۰۲۳ ریاست این گروه را بر عهده خواهد داشت. در سال گذشته الجزایر، آرژانتین، مصر، اندونزی، ایران، نیجریه، عربستان سعودی، ترکیه و امارات تمایل خود را برای پیوستن به بریکس اعلام کردند.

رئیس جمهور چین در دوره ریاست بریکس ۲۰۲۲ چین از آیت الله رئیسی برای شرکت در این جلسه دعوت کرد که بر این اساس رئیس جمهور به صورت آنلاین در این جلسه شرکت کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت. پیشتر سعید خطیب زاده، سخنگوی سابق دستگاه دیپلماسی از ارسال درخواست ایران برای عضویت در برجام توسط حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه خبر داده بود.

آیت الله رئیسی در ۱۲ تیر ۱۴۰۱ در نشست ویدئو کنفرانسی سران گروه بریکس پلاس که به میزبانی چین برگزار شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری با سابقه غنی مشارکت فعال در نهادها و ابتکارات بین المللی، دارای دامنه وسیعی است. او با الگوهای اقتصادی، انسانی و طبیعی و الهام‌گرفته داخلی توانست به مدد فرهنگ استقلال طلبی و حقوقی گام‌های دائمی در مسیر توسعه ملی خود بردارد.ما آماده‌ایم تا تمامی قابلیت‌ها و ظرفیت‌های خود از جمله ذخایر بی‌نظیر انرژی، شبکه‌های حمل و نقل و ترانزیت کوتاه و ارزان، ثروت فوق‌العاده نیروی انسانی آموزش دیده و همچنین دستاوردهای علمی چشمگیر را برای دستیابی به اهداف بریکس به اشتراک بگذاریم. این موقعیت منحصر به فرد جغرافیای سیاسی و اقتصادی می تواند ایران را به شریکی پایدار و قابل اعتماد برای پیوند بریکس با تنگناهای انرژی و بازارهای بزرگ جهانی تبدیل کند.

حسین امیرعبداللهیان نیز ۱۲ تیرماه در توئیتی از حضور و سخنرانی آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در اجلاس مجازی بریکس پلاس نوشت: برجام با ظرفیت‌های فراوان و نگاه نوآورانه‌اش نوید گامی موثر در مسیر توسعه و صلح جهانی را می‌دهد. جناب آقای دکتر رئیسی با پذیرفتن دعوت ریاست جمهوری چین برای حضور در اجلاس بریکس پلاس به تبیین مواضع و ظرفیت های ایران می پردازند و در قالب دیپلماسی پویا از هر فرصتی برای پیشبرد اهداف ملی استفاده می کنیم.
بریکس از ترکیب حروف اول اسامی پنج کشور برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی در زبان انگلیسی تشکیل می شود که قبل از پیوستن آفریقای جنوبی بریکس بود و بعداً به بریکس تغییر نام داد.کشورهای بریکس حدود ۴۲ درصد جمعیت، تقریبا یک چهارم تولید ناخالص ملی و حدود یک سوم مساحت جهان را تشکیل می دهند. دو کشور عضو (روسیه و چین) اعضای دائمی شورای امنیت هستند و سه عضو دیگر (برزیل، هند و جمهوری آفریقای جنوبی) خواهان عضویت دائم در شورای امنیت و تغییر ساختار این سازمان هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در اجلاس دوستان بریکس در کیپ تاون آفریقای جنوبی ۲۲ خرداد شرکت کرد. وزیر امور خارجه در سخنانی در نشست دوستان بریکس اعلام کرد که به زودی کنفرانسی با همکاری سفارتخانه های کشورهای عضو برجام در تهران برگزار می شود که در آن امکانات همکاری ایران با برجام تشریح خواهد شد. این جلسه در ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ در تهران برگزار شد.

دسته بندی: خبرهای سیاسی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد