♦️ نوشتاری از : محمدعلی خالق نژاد/ روزنامه نگار و عضو هیات رئیسه انجمن خبرنگاران جنوب استان آذربایجان غربی   ♦️ چند سالی است روزی در بین روزهای گرم تابستان در تقویم ایرانی به نام روز «خبرنگار» خود نمایی می کند .هفدهم مرداد ماه ۱۳۷۷به مناسبت شهادت مظلومانه خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ،شهید محمود […]

  

♦️ نوشتاری از : محمدعلی خالق نژاد/ روزنامه نگار و عضو هیات رئیسه انجمن خبرنگاران جنوب استان آذربایجان غربی   ♦️ چند سالی است روزی در بین روزهای گرم تابستان در تقویم ایرانی به نام روز «خبرنگار» خود نمایی می کند .هفدهم مرداد ماه ۱۳۷۷به مناسبت شهادت مظلومانه خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ،شهید محمود […]

♦️ نوشتاری از :
محمدعلی خالق نژاد/ روزنامه نگار و عضو هیات رئیسه انجمن خبرنگاران جنوب استان آذربایجان غربی

 

♦️ چند سالی است روزی در بین روزهای گرم تابستان در تقویم ایرانی به نام روز «خبرنگار» خود نمایی می کند .هفدهم مرداد ماه ۱۳۷۷به مناسبت شهادت مظلومانه خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ،شهید محمود صارمی، به دست طالبان متحجر در افغانستان به پاس قدردانی از ایثارگریهای این خبرنگار شهید در نخستین سالگردش از سوی شورای فرهنگ عمومی به نام روز خبرنگار نامگذاری شده است.
♦️روز خبرنگار درحقیقت یاد آور اراده عظیم مردان وزنانی است که برای بازگویی حقایق،پرچم مقدس اطلاع رسانی را بردوش گرفته وچراغ راه جامعه خویش گشته اند .
♦️خبرنگاران متعهد ودلسوز کشور که باتیغ بران قلم باسفیران یأس ودروغ وتباهی در ستیزند.
♦️در این روز نیز همچون دیگر روزهای مناسبتی خبرنگاران که در کشاکش بحرانها،قلم بر زخم جامعه زده وآن را به نگارش در آورده اند عزیز پنداشته وپیشینه اش گرامی داشته می شود .
♦️اما چه می توان کرد که سهم خبرنگاربه پهنا ووسعت کوچه ای دور افتاده وبن بست است .از روزی که ایرانی قلم را به خدمت اندیشه اش گرفت ونگارش آغاز کرد تا مردمانش را به مسائل روز زمانه آگاه کند سالهایی به درازای تاریخ ورود ایران به عصر مدرن می گذرد.
♦️در دنیای کنونی با وجود تکنولوژیهای پیشرفته ومتعدد در امر دستیابی سریع به اطلاعات ومنابع مختلف و باوجود درگیری وخشونت که بطور آشکارا در بیشتر نقاط این کره خاکی فراگیر شده است کسب اطلاعات موثق وقابل اطمینان در مورد وضعیت سیاسی ،اجتماعی وامنیتی بشر ومیزان آوارگی آنها بسیار دشوار ودر عین حال بسیار ضروری وحیاتی است.
♦️خبرنگاران از مهره های اساسی این مهم به شمار می روند .امااز حق نباید گذشت که در این میان هستند کسانی که از نام ونان خبرنگاری نصیبی ندارند ولی گاهی اوقات به خاطر اطلاع رسانی وبا هدف کمک به همنوع خود دچار درد سرهای بزرگ می شوند ولطمات وصدمات جبران ناپذیری نیز متحمل می گردند .
♦️روز خبرنگار روزی از جنس حرمت وعشق به قلم است .خبرنگاری به معنای واقعی کلمه مصداق بارز آیه کریمه «ن،والقلم ومایسطرون »است.
♦️صداقت وواقع بینی وواقع نمایی از ویژگیهای مهم خبرنگار موفق است .خبرنگار موفق کسی است که قلم را به خدمت اندیشه اش در آورده وحوادث تلخ وشیرین جامعه را بدون وارونه نمایی صرفا آنگونه که هست منعکس نماید .
♦️خبرنگار ایرانی حریت وآزادگی را به نام ونان وبه بهایی ارزان نمی فروشد وبه این کلام شهید مظلوم دکتر بهشتی معنا می بخشد که «بهشت را به بها دهند نه بهانه».
♦️خبرنگار تنها فردی است در جامعه که علاوه بر دغدغه خود اضطراب ودغدغه مشکلات جامعه را به عنوان حافظ حقوق جامعه ومردم به همراه دارد.
♦️واژه خبرنگار یاد آور زحمات خالصانه افرادی است که در راه اعتلای بشریت از هیچ تلاش وکوششی فروگذار نمی کنند واز هیچ خطری نمی هراسند تا پیام مهمی رادر جامعه اطلاع رسانی نمایند .
♦️ازاین روست روز خبرنگار روز حق بینی ،حق نویسی،حق طلبی ،حق گویی وروز گام نهادن در وادی آگاهی ونیک اندیشی وروز اطلاع رسانی وآگاهی بخشی با سلاح قلم است .
♦️رسالت خبرنگاری وروز آن تا بدان حد است که خبرنگاران به خاطر اطلاع رسانی به مردم آنچه را که دارند در طبق اخلاص نهاده وحتی در این وادی جان شیرین خود را فدا می نمایند .
♦️هفدهم مرداد ماه از آن جهت به عنوان روز خبرنگار در تقویم ایرانی جاخوش کرده که لحظه های تاریخی وبه یاد ماندنی با قلم ودوربین آنان برای ماندن در تاریخ ثبت وضبط می شود .
♦️خبر نگاران از آن رو که واقعیتهای موجود در جامعه را بدون کم وکاست منعکس می نمایند همواره مورد نکوهش آنانی که منافعشان به خطر می افتد قرار می گیرند ولی خم به ابرو نمی آورند واین نکوهش وسرزنش اندک خللی در چرخاندن قلمشان بوجود نمی آورد.

دسته بندی: جامعه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد