مهاجرت به سوئیس

هر ساله افراد زیادی قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی از جمله سوئیس را دارند. فراوانی فرصت های شغلی، نرخ پایین بیکاری و امکان استفاده از امکانات رفاهی زندگی در این کشور از دلایل افزایش تعداد مهاجران است. طبق نمودارها و پیش بینی های کارشناسان، در سال ۲۰۲۳ این کشور یکی از فرصت های اصلی مهاجرت […]

  

هر ساله افراد زیادی قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی از جمله سوئیس را دارند. فراوانی فرصت های شغلی، نرخ پایین بیکاری و امکان استفاده از امکانات رفاهی زندگی در این کشور از دلایل افزایش تعداد مهاجران است. طبق نمودارها و پیش بینی های کارشناسان، در سال ۲۰۲۳ این کشور یکی از فرصت های اصلی مهاجرت […]

هر ساله افراد زیادی قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی از جمله سوئیس را دارند. فراوانی فرصت های شغلی، نرخ پایین بیکاری و امکان استفاده از امکانات رفاهی زندگی در این کشور از دلایل افزایش تعداد مهاجران است.

طبق نمودارها و پیش بینی های کارشناسان، در سال ۲۰۲۳ این کشور یکی از فرصت های اصلی مهاجرت است و با توجه به اینکه سوئیس دارای نرخ بیکاری ۲ درصد و تورم بسیار کم است، ممکن است این پیش بینی محقق می شود.

با توجه به بالا بودن میانگین هزینه های زندگی در این کشور، افراد در بدو ورود به این کشور شرایط سختی را تجربه خواهند کرد.

فرقی نمی کند چه نوع مهاجرتی داشته باشید، در هر صورت باید منابع مالی کافی برای پرداخت هزینه های اولیه اقامت خود در این کشور داشته باشید.

پس از دریافت اقامت و یافتن شغل مناسب، شرایط شما بهتر خواهد شد. زیرا به تناسب افرادی که تابعیت سوئیس دارند، حقوق دریافت خواهید کرد.

راه های مهاجرت به سوئیس

روش های مختلفی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی وجود دارد که اغلب شبیه هم هستند. سوئیس یک کشور اروپایی مرفه و ثروتمند است که شرایط بسیار خوبی برای کار و سرمایه گذاری دارد.

ولی در عین حال، سوئیس یک کشور گران برای زندگی است. یعنی درآمد شما در این کشور بیشتر از سایر کشورهای دنیاست. اما هزینه زندگی هم نسبت به کشورهای دیگر بیشتر است!

شاخص آزادی اقتصادی این کشور نیز از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بالاتر است. با انتخاب روش مناسب، امکان مهاجرت قانونی را خواهید داشت.

راه های مهاجرت به سوئیس:

 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق کار
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت و شهروندی حق تولد
 • مهاجرت از طریق الحاق خانواده
 • مهاجرت از طریق پناهندگی

ساده ترین راه برای مهاجرت به سوئیس چیست؟

همانطور که گفته شد با توجه به شرایط هر فرد راه های مختلفی برای مهاجرت به سوئیس وجود دارد. اگر بخواهیم ساده ترین راه مهاجرت را مشخص کنیم باید ویزای کار، ویزای تحصیلی، ویزای سرمایه گذاری و … را ذکر کنیم.

هیچ یک از این روش ها مزیت خاصی نسبت به دیگری ندارد. هر روش مهاجرت با توجه به شرایط فرد انتخاب می شود.

یکی از اعضای خانواده شما ممکن است شهروند سوئیس باشد. در این صورت ساده ترین راه استفاده از ویزای خانوادگی است.در صورت داشتن چنین شرایطی مهاجرت بسیار ساده خواهد بود. البته برای این روش باید مراحل مختلفی برای اخذ ویزا طی شود. بهترین راه برای مهاجرت به این کشور از طریق ویزای کاری است که شرایط مناسبی را برای فرد در این کشور ایجاد می کند.

مهاجرت ایرانیان به سوئیس

نحوه درخواست ویزای اقامت طولانی مدت در سوئیس

کسانی که قصد مهاجرت از طریق ویزای کاری را دارند، باید بر اساس سهمیه های استخدام، مجوز اقامت کوتاه مدت (L) یا اولیه (B) بلند مدت دریافت کنند. با استفاده از این مجوزها می توان ویزای بلند مدت سوئیس را دریافت کرد. در زیر این نوع مجوزها را توضیح می دهیم.

مجوز L

کسانی که برای کار در یک شرکت خاص به سوئیس مهاجرت می کنند می توانند از مجوز کوتاه مدت L استفاده کنند. این مجوز تا ۱۲ ماه اعتبار دارد و تا دو سال قابل تمدید است. اگر شغل خود را تغییر دهید، ممکن است مجوز جدیدی به شما داده نشود! بنابراین بهتر است در انتخاب شغل و کارفرمای مورد نظر دقت کنید.

مجوز B

مجوز B یا اقامت اولیه و موقت (طولانی مدت) تا ۱ سال اعتبار دارد. این مجوز کار برای اتباع غیر اتحادیه اروپا نیز صادر می شود و می توانید پس از انقضا آن را تمدید کنید.مدت این مجوز برای کسانی که شهروند اتحادیه اروپا هستند حدود ۵ سال است.

هزینه های مهاجرت به سوئیس چگونه است؟

با توجه به امکان اخذ انواع ویزا برای مهاجرت به سوئیس، طبیعتا هزینه مهاجرت نیز متفاوت خواهد بود. کسانی که از طریق تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند باید علاوه بر هزینه ویزا، شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی در سوئیس را نیز بپردازند.

بسته به نوع دانشگاه، شهریه تا ۴۳ هزار یورو قابل محاسبه است. اگر قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارید باید حداقل ۵۰۰۰۰۰ فرانک سوئیس داشته باشید که تا ۱ میلیون فرانک قابل افزایش است.

برای دریافت ویزا باید هزینه جداگانه ای در سفارت پرداخت شود. هزینه دریافت ویزای تحصیلی ۸۸ دلار، ویزای کار ۱۰۰ دلار، ویزای سرمایه گذاری ۱۰۰ دلار و ویزای شینگن بسته به سن بین ۴۸ تا ۹۶ دلار است.

شرایط اقامت در سوئیس چندان آسان نیست و باید به هزینه های گران مهاجرت و زندگی در این کشور توجه کنید.

حداقل سرمایه برای مهاجرت به سوئیس

با توجه به هزینه های مهاجرت به سوئیس حداقل سرمایه برای سرمایه گذاری در این کشور ۵۰۰۰۰۰ فرانک است. این مبلغ فقط برای ایجاد کسب و کار، ثبت شرکت یا سایر فعالیت های تجاری مورد نیاز است.

هزینه اخذ ویزا، زندگی و غیره باید جداگانه محاسبه شود با توجه به این میزان سرمایه، افراد کمی می توانند در این کشور سرمایه گذاری کنند. این گزینه معمولا برای افراد و شرکت های ثروتمند مناسب است.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به سوئیس

به دلیل وجود مسیرهای مهاجرتی مختلف در سوئیس، مدارک متفاوتی باید ارائه شود. برخی از مدارک مشترک هستند و باید برای تمام مراحل ویزا ارائه شوند. اگر برای مهاجرت به سوئیس برای روش تحصیلی اقدام کرده اید، هنگام اخذ ویزا باید فرم پذیرش خود را ارائه دهید.

در صورت سرمایه گذاری برای دریافت ویزا باید گواهینامه و منبع مالی خود را ارائه دهید. در زیر به مدارک رایج مورد نیاز برای مهاجرت به این کشور اشاره خواهیم کرد.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به سوئیس:

ارائه مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه و کارت ملی

پاسپورت یا پاسپورت معتبر

اینم چندتا عکس جدید

گواهی سلامت پزشکی

ارائه گواهی عدم گذشته بد

کارت بیمه درمانی

گواهی پرداخت هزینه درخواست ویزا

مزایا و معایب مهاجرت به سوئیس چیست؟

بسیاری از مردم تمایل به مهاجرت به کشورهای اروپایی مانند سوئیس دارند. این مهاجرت مزایا و معایبی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

مزایای مهاجرت به سوئیس

 • فرصتی برای تحصیل در بهترین سطح آموزشی
 • نرخ پایین بیکاری
 • زبان انگلیسی در این کشور بسیار رایج است
 • شرایط بیمه درمانی مناسب
 • فرصتی برای راه اندازی کسب و کار برای مهاجران
 • امکان افتتاح حساب بانکی
 • پایداری ساختمان ها از نظر معماری و مهندسی
 • درآمد بالا

معایب مهاجرت به سوئیس

 • زندگی عزیز
 • قوانین سختگیرانه مسکن
 • دوستی با مردم محلی و محلی دشوار است
 • مشاغل محدود برای مهاجران
 • دشواری زبان سوئیسی

نتیجه گیری

برای مهاجرت بهتر و بدون دغدغه بهترین کار مشورت گرفتن و راهنمای خواستن از موسساتی که سال ها در این زمینه کار کرده اند. در این مطلب راه های مهاجرت به سوئیس را ذکر کردیم اما بهتر است که بسته به شرایط خودتان با یک مشاور خبره صحبت کنید.

دسته بندی: مهاجرت برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد