اصول نگهداری چاقو

چاقو یکی از ابزارهای پرکاربرد است که ما هر روز از آن برای تهیه غذا، پوست کندن میوه و کارهای دیگر استفاده می‌کنیم. وجود حداقل یک چاقو در هر مکان و زمانی لازم و ضروری است. اگر از هر نوع چاقویی به خوبی نگهداری نکنید، اصلا فرقی نمی‌کند که چقدر برای خرید آن پرداخته‌اید یا […]

  

چاقو یکی از ابزارهای پرکاربرد است که ما هر روز از آن برای تهیه غذا، پوست کندن میوه و کارهای دیگر استفاده می‌کنیم. وجود حداقل یک چاقو در هر مکان و زمانی لازم و ضروری است. اگر از هر نوع چاقویی به خوبی نگهداری نکنید، اصلا فرقی نمی‌کند که چقدر برای خرید آن پرداخته‌اید یا […]

چاقو یکی از ابزارهای پرکاربرد است که ما هر روز از آن برای تهیه غذا، پوست کندن میوه و کارهای دیگر استفاده می‌کنیم. وجود حداقل یک چاقو در هر مکان و زمانی لازم و ضروری است. اگر از هر نوع چاقویی به خوبی نگهداری نکنید، اصلا فرقی نمی‌کند که چقدر برای خرید آن پرداخته‌اید یا آن چاقو توسط چه برندی ساخته شده است، چرا که دیر یا زود چاقوی شما سلامتی خود را از دست می‌دهد و دیگر به کار شما نمی‌آید. بنابراین برای همه ما لازم است که با راه‌کارهای نگهداری از چاقو آشنا شویم و بدانیم چگونه از چاقوهایمان محافظت کنیم.

در این مقاله ما سعی کردیم مهم‌ترین نکات مربوط به نگهداری از انواع چاقوها از جمله چاقو آشپزخانه را برای شما گردآوری کنیم، اما لازم به این نکته توجه کنید که هر نوع چاقویی نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارد و برای اینکه بدانید از هر چاقو چگونه محافظت کنید، لازم است انواع چاقوها را نیز بشناسید.

مهم‌ترین نکات مربوط به نگهداری از انواع چاقوها

چاقوها تنها برای برش ساخته شده‌اند:
شاید این جمله برای شما بدیهی و واضح به نظر برسد، اما اگر کمی فکر کنید می‌بینید که همه ما حداقل یک بار در طول زندگی‌مان وسوسه شده‌ایم که از چاقوها به عنوان چکش، پیچ‌گوشتی و یا هر ابزار دیگری که به آن نیاز داشته‌ایم، استفاده کنیم. حالا که با این واقعیت روبرو شده‌اید، زمان آن رسیده که به خاطر چاقوی خود در برابر چنین وسوسه‌هایی مقاومت کنید و تنها از چاقو برای برش دادن استفاده کنید. چرا که ضربه شدید به چاقو یا اعمال نیرو به صورت ناموزون به چاقو، باعث می‌شود لبه آن آسیب ببیند و یا حتی چاقو پیچ بخورد و بشکند، که چنین اتفاقاتی حتی برای شما هم بسیار خطرناک است.

تیز کردن چاقو کار هر کسی نیست:
اصولا تیز کردن چاقوها توسط مرد هر خانواده‌ای انجام می‌شود ولی باید بدانید که هر کسی نمی‌تواند این کار را انجام بدهد، چرا که تیز کردن هر چاقویی باید طبق اصول معینی انجام شود. بهتر است تیز کردن چاقو خود را به حرفه‌ای این کار بسپارید. تیز کردن چاقو نیز، نباید توسط هر چاقو تیزکنی انجام شود. انواع و اقسام چاقو تیزکن‌ها در بازار وجود دارند تا هر کسی در خانه بتواند چاقوهای خود را تیز کند اما نکته مهم این است که هر نوع چاقویی، چاقو تیزکن مخصوص به خود را دارد و در صورت استفاده از چاقو تیزکن نامناسب، آسیب جدی به چاقو وارد می‌شود. توجه داشته باشید که هر چاقویی در سال، یک یا دو بار بیشتر نباید تیز شود.

چاقوها باید تمیز نگهداری شوند:
تمیز کردن چاقو تنها به تمیز کردن تیغه آن محدود نمی‌شود و زمانی که می‌خواهید آن را تمیز کنید، علاوه بر تیغه باید به تمیز کردن بدنه آن نیز اهمیت بدهید. این موضوع به‌ویژه برای چاقوهای مخصوص کمپینگ و طبیعت‌گردی یا همان چاقو شکاری از اهمیت بیشتری برخوردار است. هنگام تمیز کردن چاقو شکاری باید مکانیسم قفل آن را هم به دقت تمیز کنید. این کار تاثیر بسیار زیادی بر افزایش عمر خود چاقو و مکانیسم قفل آن دارد. توجه کنید که هرگز برای تمیز کردن چاقوها آن‌ها را در آب و مواد شوینده غوطه‌ور نکنید و حتی بعد از شستن آن‌ها، چاقوها را با دقت با دستمالی خشک کنید.

به تخته برشی که قرار است چاقو شما با آن برخورد کند اهمیت بدهید:
امروزه تخته‌های برش، جنس‌های بسیار متنوعی دارند ولی مناسب‌ترین تخته برش برای چاقوها، تخته پلاستیکی است. تخته‌های برشی که دارای جنس فلزی، سرامیک و … هستند به قدری سریع به چاقو شما آسیب می‌زنند که اصلا نباید از آن‌ها استفاده کنید. تخته برش‌های چوبی و بامبو نیز نسبتا برای استفاده بد نیستند.

چاقوها باید در محلی امن نگهداری شوند:
زمانی که از چاقوها استفاده نمی‌کنید باید از آن‌ها در محلی امن نگهداری کنید، محلی که فرزندانتان به آن دسترسی نداشته باشند و رطوبت در آن جا نباشد. در خصوص چاقوهای شکاری، یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که رخ می‌دهد، قرار دادن آن‌ها در غلاف به مدت طولانی است، چرا که غلاف‌ها اکثرا از جنس چرم هستند و این موضوع باعث می‌شود که رطوبت کنار چاقو جمع شود و تیغه‌های آن زنگ بزنند. به طور کلی بهتر است که برای چاقوها جاچاقویی مناسبی تهیه کنید و البته اگر امکان تهیه جاچاقویی برایتان وجود ندارد، بهتر است چاقوها را در پوشش مقوایی، جدا از سایر وسایل آشپزخانه نگهداری کنید.

جاچاقویی‌هایی را که جنس مناسبی دارند برای چاقوها در نظر بگیرید:
امروزه جاچاقویی‌ها نیز مانند چاقوها، انواع گسترده‌ای دارند. جنس جاچاقویی‌ها تاثیر بسیار زیادی بر روی طول عمر چاقوها دارد. بهترین جاچاقویی‌ها، جاچاقویی‌هایی هستند که از چوب یا پلی استر ساخته شده‌اند.

مرتبا سلامتی چاقوها باید بررسی شود:
چاقوها به مرور زمان خراب می‌شوند، اگر می‌خواهید در اولین مراحل آسیب دیدگی، جلوی خراب شدن آن‌ها را بگیرید باید با دقت هر از گاهی آن‌ها بررسی کنید. اگر متوجه تغییر رنگ چاقو شده‌اید، یعنی روند زنگ زدگی چاقو شما آغاز شده است و از این چاقو نباید برای برش مواد غذایی استفاده کنید. البته باید بگوییم که جای نگرانی نیست و برای اینکه این روند را متوقف کنید و دوباره چاقوی خود را به زندگی برگردانید راه حل‌هایی وجود دارد.

اگر تخصص ندارید، دست به تعمیر چاقوها نزنید!
بسیاری از چاقوهای آسیب دیده می‌توانند ترمیم شوند ولی هرگز این کار نباید توسط اشخاصی صورت بگیرد که در این حوزه تخصصی ندارد. اگر چاقوتان دچار آسیب دیدگی شده، هرگز سعی نکنید خودتان آن را تعمیر کنید، چرا که ممکن است به جای تعمیر و ترمیم آن، بدتر موجب تشدید آسیب دیدگی آن شوید.

دسته بندی: سایر برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد